Firany

Dobrze zaprojektowane wnętrze to spójna kompozycja łącząca ze sobą poszczególne elementy w odpowiedni sposób. Obok mebli, lamp oraz luster szczególny wpływ na odbiór wnętrza mają tekstylia oraz aranżacje okienne. Firanki bezpośrednio oddziałują na charakter pomieszczenia a odpowiednio ozdobione okno sprawia, że wnętrze jest bardziej urokliwe i przytulne.

firana-na-przelotkach12

Firanki na przelotkach - gwarancja prostoty i elegancji

Firanki uszyte na kółkach, to jedna z ulubionych propozycji dekoratorów wnętrz. Nie tylko doskonale wpisują się w najnowsze trendy wnętrzarskie (możemy je wykorzystać podczas aranżowania dużych, przestronnych oknien), ale również dzięki swojej uniwersalności, mogą stać się kluczowym elementem dosłownie każdej kompozycji. Z powodzeniem możemy je zastosować zarówno do nowoczesnego jak również stylowego wnętrza.

Przygotowane na ozdobnych przelotkach firany to świetna propozycja dla osób ceniących sobie zarówno walory estetyczne jak również czas poświęcony na zawieszanie dekoracji. Niewątpliwymi zaletami są tutaj prosty i wygodny montaż (przelotki wystarczy wsunąć na karnisz) oraz gwarancja, że firana ułoży się w równe, regularne fałdy, bez konieczności dodatkowego, mozolnego upinania zakładek.

Warto wspomnieć, że firany uszyte na przelotkach to rozwiązanie niezwykle funkcjonalne. Kółka umieszczone w tkaninie nie tylko ułatwiają sprawne zamontowanie dekoracji na karniszu ale dodatkowo umożliwiają swobodne przesuwanie firanki na karniszu. Usztywniona tkanina wraz z “nabitymi” przelotkami sprawia, że po zasłonięciu okna, bez problemu uzyskamy wspaniały efekt równych, głębokich fałd.

Firanki uszyte na taśmie

Marszczone firanki to tradycyjna, niezastąpiona dekoracja okienna. Producenci nieustannie wzbogacają swoją ofertę produktową, dlatego mamy możliwość wyboru z pośród niezliczonych kolekcji tkanin. Różnią się miedzy sobą grubością, fakturą oraz przeróżnymi zdobieniami. Wybór jest na tyle szeroki, że bez trudu dobierzemy firankę do stylu panującego we wnętrzu.

Jakie firany pasują do stylu nowoczesnego a jakie do klasycznego?
Podobnie jak inne elementy wystroju wnętrza, firany należy dobierać tak aby oddawały jego charakter. Bogato haftowane, wyraziste wzory doskonale pasują do obfitującego w dodatki stylowego wnętrza. Pomieszczenia zaaranżowane nowocześnie, gdzie dominują proste linie a przestrzeń pozbawiona jest zbędnych elementów, wymagają zwiewnych, gładkich tkanin o naturalnej strukturze lub delikatnych firan haftowanych o wzorach geomerycznych.

Jak sprawić aby firany pięknie się układały?
Osiągnięcie wspaniałego efektu na oknie możliwe jest dzięki zastosowaniu odpowiedniej taśmy marszczącej. Nie tylko ułatwia wieszanie firan ale równocześnie sprawia, że fałdki układają się regularnie i równomiernie. W zależności od tego na jaką taśmę się zdecydujemy, efekt po zawieszeniu na oknie będzie inny.

Wyróżniamy trzy najczęściej stosowane modele taśm:

  1. marszczące typu „smok” (cechują się uniwersalnością – są wprost idealne do finezyjnych upięć, firan zakładanych i aplikacji z gipiurą)
  2. marszczące typu „ołówek” – zastosowanie tego modelu umożliwia ułożenie tkaniny w równe, estetycznie układające się plisy (dedykowane do gładkich woali oraz batystów)
  3. taśmy na zakładki – sprawdzone i wygodne (firana uszyta na takiej taśmie ma stały, niezmienny wymiar)