Mechanizm rolety rzymskiej

Funkcjonalne i niezwykle estetyczne – w głównej mierze to właśnie te cechy sprawiają, że żaluzje rzymskie są bardzo dobrze oceniane i zyskują coraz większe uznanie w oczach klientów. Nasza uwaga w szczególności kierowana jest na tkaninę, ponieważ to ona jest widoczna i będzie zdobiła nasze okno. Jednocześnie, pamiętajmy o mechanizmie wysokiej jakości, bo od niego zależy zarówno wygodne podciąganie tkaniny jak również łatwa konserwacja rolet.

Niezależnie od rodzaju zastosowanego mechanizmu, zasada działania rolety rzymskiej jest taka sama. W aluminiowej kasecie znajdują się szpule, na które nawija się sznurek. Jest on przewleczony przez kółeczka wzdłuż odpowiednio uszytej tkaniny i zamocowany przy jej dolnej krawędzi. Szkieletem żaluzji rzymskiej są transparentne pręty (fiszbiny) oraz aluminiowy obciążnik wsunięty w tunel na jej dole. Sterowanie odbywa się za pomocą systemu łańcuszkowego (warto wspomnieć, że w zależności od potrzeb możemy wybrać stronę, na której umiejscowiony zostanie łańcuszek).

Dlaczego decydując się na ten rodzaj dekoracji okiennych, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego mechanizmu? Bez wątpienia jest „sercem”, silnikiem decydującym o poprawnym działaniu rolety.

Wybór dostępnych kaset jest szeroki, jednak tylko niektóre mechanizmy gwarantują wieloletnie, bezawaryjne działanie. Od tego na jaki model się zdecydujemy, zależy późniejsza eksploatacja. W artykule przyjrzymy się przykładowym mechanizmom sterowanym łańcuszkiem, porównamy je i postaramy się wskazać różnice.

Główne elementy z których zbudowany jest mechanizm rolety rzymskiej:

  • Szyna kasetowa
  • Hamulec do kasety wraz z łańcuszkiem
  • Pręt napędowy na którym osadzone są bębenki ze sznurkami
  • Uchwyty kasetowe

W artykule przyjrzymy się przykładowym mechanizmom sterowanym łańcuszkiem, porównamy je i postaramy się wskazać różnice. Mechanizm do rolety rzymskiej  produkowany jest w różnych wariantach m.in. w wersji:

  •     z kasetą otwartą
  •     z kasetą zamkniętą

Pozornie, wszystkie kasety rolet rzymskich są takie same. Działają w podobny sposób a ich funkcjonalność jest zbliżona. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne różnice, mogące mieć wpływ na użytkowanie w dłuższym okresie czasu.

Mechanizm łańcuszkowy otwarty

Mechanizm ten oparty jest na aluminiowej kasecie, która jest otwarta w jej dolnej części. W kasecie znajdują się bębenki, na które nawija się linka podciągająca tkaninę. Budowa kasety umożliwia wypięcie sznurka ze szpuli bez konieczności „rozbierania” całego mechanizmu. Jest to bardzo istotne w sytuacji gdy sznurek podciągający ulega uszkodzeniu lub „zaklinuje” się w szpuli. Tracimy wtedy możliwość opuszczania tkaniny a jedyną możliwością jest wymiana linki na nową. W mechanizmie otwartym bębenki są odsłonięte, dlatego jest do nich wygodny dostęp. To sprawia, że bez problemu wymienimy stary sznurek na nowy.

Mechanizm łańcuszkowy zamknięty

Drugim prezentowanym wariantem jest mechanizm, w którym wszystkie elementy zwijające są zabudowane. Z jednej strony jest to zaleta, ponieważ osłonięte szpule podnoszą walory estetyczne mechanizmu. Z drugiej dostęp do szpuli, na którą nawija się sznurek jest utrudniony. W razie awarii spowodowanej „zaklinowaniem” się sznurka w bębenku pozostaje rozebrać cały mechanizm i wyjąć szpulę.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *