Mechanizm rolety rzymskiej

Funkcjonalne i niezwykle estetyczne – w głównej mierze to właśnie te cechy sprawiają, że żaluzje rzymskie są bardzo dobrze oceniane i zyskują coraz większe uznanie w oczach klientów. Nasza uwaga w szczególności kierowana jest na tkaninę, ponieważ to ona jest widoczna i będzie zdobiła nasze okno. Jednocześnie, pamiętajmy o mechanizmie wysokiej jakości, bo od niego zależy zarówno wygodne podciąganie tkaniny jak również łatwa konserwacja rolet.

Niezależnie od rodzaju zastosowanego mechanizmu, zasada działania rolety rzymskiej jest taka sama. W aluminiowej kasecie znajdują się szpule, na które nawija się sznurek. Jest on przewleczony przez kółeczka wzdłuż odpowiednio uszytej tkaniny i zamocowany przy jej dolnej krawędzi. Szkieletem żaluzji rzymskiej są transparentne pręty (fiszbiny) oraz aluminiowy obciążnik wsunięty w tunel na jej dole. Sterowanie odbywa się za pomocą systemu łańcuszkowego (warto wspomnieć, że w zależności od potrzeb możemy wybrać stronę, na której umiejscowiony zostanie łańcuszek).

Dlaczego decydując się na ten rodzaj dekoracji okiennych, warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego mechanizmu? Bez wątpienia jest „sercem”, silnikiem decydującym o poprawnym działaniu rolety.

Wybór dostępnych kaset jest szeroki, jednak tylko niektóre mechanizmy gwarantują wieloletnie, bezawaryjne działanie. Od tego na jaki model się zdecydujemy, zależy późniejsza eksploatacja. W artykule przyjrzymy się przykładowym mechanizmom sterowanym łańcuszkiem, porównamy je i postaramy się wskazać różnice.

Główne elementy z których zbudowany jest mechanizm rolety rzymskiej:

  • Szyna kasetowa
  • Hamulec do kasety wraz z łańcuszkiem
  • Pręt napędowy na którym osadzone są bębenki ze sznurkami
  • Uchwyty kasetowe

W artykule przyjrzymy się przykładowym mechanizmom sterowanym łańcuszkiem, porównamy je i postaramy się wskazać różnice. Mechanizm do rolety rzymskiej  produkowany jest w różnych wariantach m.in. w wersji:

  •     z kasetą otwartą
  •     z kasetą zamkniętą

Pozornie, wszystkie kasety rolet rzymskich są takie same. Działają w podobny sposób a ich funkcjonalność jest zbliżona. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne różnice, mogące mieć wpływ na użytkowanie w dłuższym okresie czasu.

Mechanizm łańcuszkowy otwarty

Mechanizm ten oparty jest na aluminiowej kasecie, która jest otwarta w jej dolnej części. W kasecie znajdują się bębenki, na które nawija się linka podciągająca tkaninę. Budowa kasety umożliwia wypięcie sznurka ze szpuli bez konieczności „rozbierania” całego mechanizmu. Jest to bardzo istotne w sytuacji gdy sznurek podciągający ulega uszkodzeniu lub „zaklinuje” się w szpuli. Tracimy wtedy możliwość opuszczania tkaniny a jedyną możliwością jest wymiana linki na nową. W mechanizmie otwartym bębenki są odsłonięte, dlatego jest do nich wygodny dostęp. To sprawia, że bez problemu wymienimy stary sznurek na nowy.

Mechanizm łańcuszkowy zamknięty

Drugim prezentowanym wariantem jest mechanizm, w którym wszystkie elementy zwijające są zabudowane. Zastosowany tutaj aluminiowy profil to masywna konstrukcja zapewniająca odpowiednią sztywność i prawidłowe działanie całej rolecie. Ma to znaczenie, ponieważ dobrze nadaje się nie tylko na „typowe” rolety ale również na te przekraczające standardowe wymiary (od 230cm do 300cm szerokości). Z jednej strony osłonięte szpule niewątpliwie podnoszą walory estetyczne mechanizmu z drugiej dostęp do szpuli, na którą nawija się sznurek jest utrudniony. W razie awarii spowodowanej „zaklinowaniem” się sznurka w bębenku, jesteśmy zmuszeni rozebrać cały mechanizm. To jedyny sposób aby doknonać naprawy.

Roleta wersja Mini

Mini to mechanizm opatry na otwartej niewielkiej kasecie o wymiarach 28 mm x 28 mm. Profil jest o wiele delikatniejszy i mniej sztywny w porównaniu do opisanych wyżej dlatego, jest to rozwiązanie przeznaczone na niezbyt szerokie okna (najlepiej do 120cm szerokości).

Który mechanizm rolety rzymskiej wybrać?

Roleta rzymska to estetyczna i funkcjonalna osłona okienna. Wybranie odpowiedniego mechanizmu sprawi, że będzie działała bezawaryjnie przez długi czas. Wysokiej jakości profile aluminiowe wraz z sterowaniem łańcuszkowym dają gwarancję wieloletniego, sprawnego działania. Te o konstrukcji delikatniejszej (wersja Mini) w trakcie użytkowania mogą okazać się bardziej awaryjne.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *