Zasłony styl glamour

Wnętrze w stylu glamour

Z jednej strony przyciągający luksusem, ekstrawagancją i przepychem, z drugiej ocierający się o kicz i zbytnią przesadę. Obfitujący w wytworne dodatki, rozkochany w połysku i bogatej elegancji. Taki właśnie jest, jeden z obecnie najbardziej popularnych w aranżacjach wnętrz – styl glamour.

Aby dobrze zrozumieć specyfikę stylu, warto poznać krótką genezę jego powstania. Lata 40-te, 50-te XX wieku to czas rozkwitu przemysłu kinowego, modowego i motoryzacyjnego w Stanach Zjednoczonych. To początek wielu zmian społecznych i kulturowych, które znacząco przyczyniły się do jego rozwoju.

To właśnie w czasie Złotej Ery Hollywood gwiazdy srebrnego ekranu stały się prawdziwą inspiracją do jego powstania. Aktorki prezentujące się w szykownych, pełnych blasku, wieczorowych kreacjach, olśniewały na czerwonym dywanie. Wykonane przez światowej sławy projektantów stroje, zachwycały publiczność swoim urokiem i elegancją.

Fascynacja przepychem rosła i szybko znalazła odzwierciedlenie również w aranżacjach wnętrz. Kojarzony do tej pory wyłącznie z domami wielkich gwiazd show-biznesu, pałacowy, luksusowy wystój, szybko zyskał wielu entuzjastów. Zainspirowani fani coraz chętniej sięgali po szykowne wzorce dla swoich salonów, sypialni oraz łazienek.

Cechy wnętrza w stylu glamour

Słowo glamour z pełnym przekonaniem można uznać jako synonim dla takich jak blask czy splendor. Wnętrza aranżowane w tym stylu są widowiskowe, a bogato zdobione elementy wyposażenia są na tyle wyraziste, że wyróżniają się na stonowanym tle. Swietnym przykładem mogą być tutaj obszerna kanapa i zasłony glamour wykonane z eleganckiego weluru.

To, co jest charakterystyczne, a jednocześnie odróżnia styl glamour od innych to nieoczywiste połączenia. Początkowo aranżacje wnętrz kierunkowane w tym stylu przyprawiały o prawdziwy zawrót głowy. Należy podkreślić, że nigdy wcześniej domowe zacisza nie były urządzone z podobnym przepychem i ekstrawagancją. Przyciągały uwagę perfekcyjną, wystylizowaną kompozycją a do ich stworzenia wykorzystywano wyłącznie materiały najlepszej jakości.

Na przestrzeni lat ewaluował czego efektem jest, że dzisiejsze aranżacje nie są już tak bogate i przesadne. Tworzone są ze znacznie większym wyrafinowaniem przy jednoczesnej dbałości o każdy szczegół. Kolejne elementy wystroju wybierane są starannie z zachowaniem umiaru. Wnętrze ma zachwycać swoją wytwornością, a poszczególne elementy struktury muszą tworzyć spójną całość.

Jakie kolory do aranżacji w stylu glamour?

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów aranżacji wnętrza domu glamour jest kolorystyka. Obok nieodzownie łączonych z tym stylem odcieni różu i fioletu coraz częściej zaliczyć można wyraziste czekoladowe brązy oraz szarości.

Należy pamiętać, że uzyskanie najlepszego efektu możliwe jest dzięki zachowaniu odpowiedniej równowagi kolorystycznej. Kierując się tą zasadą intensywne, ciemniejsze barwy powinny stanowić mniejszość kompozycji i być zrównoważone tymi bardziej stonowanymi. Doskonale sprawdzą się tutaj zarówno odcienie beżu i szarości jak również jasnej zieleni. Umiejętny dobór kolorów, pomoże uniknąć wrażenia chaotycznego, nieestetycznego wnętrza.

Zasłony glamour i inne dodatki

Uzyskanie odpowiedniego efektu możliwe jest dzięki poszczególnym elementom wyposażenia. To one w znaczącym stopniu decydują o wrażeniu luksusu.

Obszerne i wygodne kanapy oraz fotele obite przyjemnymi w dotyku, pikowanymi tkaninami welurowymi, użekają bogactwem i elegancją. Połyskliwe szafy, komody i kryształowe lustra sprawiają, że wnętrze lśni. Efektowne, obficie zdobione lampy oraz żyrandole nie tylko są ważnym źródłem światła, ale wypełniają przestrzeń blaskiem.

Równie istotną rolę mają dodatki tekstylne. Wykonane z wysokiej jakości materiałów wszechobecne poduszki i narzuty ocieplają wnętrze. Podobnie jeśli chodzi o ozdoby okienne. Finezyjnie zdobione firany z cekinami sprawiają, że wnętrze jest ekstrawaganckie. Długie, welurowe zasłony glamour nadają charakteru stając się idealnym elementem kompozycji.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *